Aomi Urban Sport Park

S každým dalším městem hostujícím Olympijské hry přichází nové stadiony a hřiště. Letošní Hry v Tokiu nejsou žádnou výjimkou. V tomto článku nebudeme ale rozebírat všechny stadiony a místa, kde se Hry odehrají. Zajímá nás totiž pouze sportovní lezení, které je v olympijských hrách letos prvně. Stěny pro všechny tři disciplíny – boulderingu, rychlost i obtížnost – se nachází v novém (a dočasném) Aomi městkém sportovním parku (Aomi Urban Sport Park). Spolu s lezením zde budou také dva další sporty. Těmi jsou 3×3 basketbal a 5×5 fotbal.

Aomi Urban Sport Park se od ostatních stadionů a míst konání liší tím, že je dočasný. Byl postaven na náměstí v distriktu Koto v Tokiu. Tribuny i stěny samotné zde ale nebudou navždy. Jakmile skončí Paralympiáda bude park rozložen, stejně tak jako tomu bylo po odložení Her vloni.

Aomi Urban Sport Park – Koto, Tokio

Lezecká část stadionu je dělena na tři části, jednu pro každou disciplínu. Vlevo se nachází největší stěna, která je určena pro lezení na obtížnost (lead). Vpravo je svislá standardizovaná stěna na rychlostní lezení. Uprostřed je pak tří – křídlá nejmenší stěna určená pro technický nejištěný bouldering.

Bouldering

Prostřední boulderingový stěna je ta, která první zaujme oko diváka. Právě zde se budou předvádět nejvíce parkourové a dynamické prvky lezení. Domácí lezci jako Tomoa Narasaki nebo Akiyo Noguchi zde budou zářit. Stěna sama je segmentována a figurují v ní všechny možné kombinace stěn. Od převisu (vpravo), před svislou stěnu a rohy (uprostřed), až po nakloněnou stěnu – takzvaný slab – který je vlevo.

Lead (lezení na obtížnost)

Levá část parku je určena pro lezení na obtížnost. Zde lezci polezou po zhruba patnácti metrové stěně s velmi dlouhým a fyzicky náročným převisem. Lezci budou jištěni pomocí lana, která mají uvázané k sedáku a postupně ujišťují v jistících bodech po cestě. Tato disciplína je dominantou hlavně evropských lezců jako je Adam Ondra, Alex Megos nebo Jakob Schubert.

Rychlostní lezení

Poslední část stadionu je, jak jsme již říkali, pro kontroverzní rychlostní lezení. Tato patnácti metrová stěna je standardizovaná po celém světě. Je v pěti stupňovém náklonu a složena z 20 chytů na ruce a 11 stupů na nohy (vše je vždy poskládáno stejně) a odjištěna dvěma samo-navijáky pro jištění. Zde by měli zářit zejména rychlostní specialisté, kterým se nepovede v ostatních dvou disciplínách. Těmi jsou například Bassa Mawem nebo Alexandra Miroslaw.

Sportovní lezení – Aomi Urban Sport Park

Kdo vyhraje?

Nyní když víme, kde se poleze, zbývá jediná otázka – kdo vyhraje? Vzhledem ke kombinovanému formátu Her je to velice diskutabilní. Pokud chcete vědět naši předpověď, je pro vás připravena právě zde. Možná ale doporučíme nejprve si přečíst něco málo o lezcích samotných (zde). Hlavní jména která se vyplatí sledovat jsou Slovinka – Janja Garnbret (pravděpodobná vítězka) – mezi ženami. Mezi muži to jsou pak Čech Adam Ondra, Japonec Tomoa Narasaki a Rakušan Jakob Schubert.