Ponaučení z olympijské kvalifikace

S ukončenými kvalifikačními koly ve sportovním lezení jak u mužů, tak u žen a s osmi postupujícími lezci již známými, chtěli bychom se zde ohlédnout zpět na tři disciplíny, které na Hrách figurují a tvoří společně kombinovaný formát. Zároveň bychom zde také rádi poděkovali všem, kteří využili našich článků k rozšíření svého olympijského zážitku a doufáme, že s námi budete i zítra u mužského finále. Pojďme se tedy podívat na to jaká byla olympijská kvalifikace.

Kombinovaný formát

Jak je pravděpodobně v tento moment již všem známo, sportovní lezení je letos v Tokiu v kombinovaném formátu, který spojuje boulderingu, rychlost a obtížnost. Je důvod, proč se kombinace v této podobě nebude opakovat příští Olympijské hry v Paříži a bude namísto toho rozdělena na samostatnou rychlost a kombinaci boulderingu a obtížnosti.

Byť je tento formát bezpochyby napínavý od začátku až do konce, jelikož se kdykoliv může stát cokoliv, jeho zápory převažují klady. Pokud se podíváme na osmici kvalifikovaných lezců a lezkyň, vidíme zde jeden společný fenomén. Tím není nic jiného, než rychlostní lezci, kteří byť jsou absolutně neuvěřitelní ve své disciplíně, tápou daleko za ostatními v druhých dvou a ve finále zabírají místa lezcům, kteří jsou objektivně lepší lezci.

1.Mickael Mawem33 b.
2.Tomoa Narasaki56 b.
3.Colin Duffy60 b.
4.Jakob Schubert84 b.
5.Adam Ondra216 b.
6.Alberto Ginés Lopéz294 b.
7.Bassa Mawem360 b.
8.Nathaniel Coleman550 b.
Postupující osmice mužů
1.Janja Garnbret56 b.
2.Seo Chaehyun85 b.
3.Miho Nonaka96 b.
4.Akiyo Naguchi162 b.
5.Brooke Raboutou192 b.
6.Jessica Pilza198 b.
7.Aleksandra Miroslaw380 b.
8.Anouck Jaubert390 b.
Postupující osmice žen

Podívejme se blíže na Bassu Mawema a Aleksandru Miroslaw, kteří vyhráli rychlostní disciplínu. Jak Bassa, tak Aleksandra se umístili první ve své domácí disciplíně, ale následně pohořeli. Aleksandra nezvládla vylézt ani jeden boulder a umístila se tak poslední, což je pouze o příčku horší než její výsledek v lezení na obtíž, kde byla devatenáctá z dvaceti. Přesto se tato lezkyně kvalifikovala do finále, na rozdíl od například Laury Rogory, která byla desátá v obtížnosti, sedmá v boulderingu ale devatenáctá v rychlosti.

Kombinace, na které jsou Hry postaveny, nutí lezce se pustit do disciplín, kde efektivně nemají šanci – viz Adam Ondra a rychlostní lezení. Nejde ani tak o to, jako kdyby jste chtěli po maratonci běžet sprint. Je to spíše jako byste po maratonci chtěli, aby soutěžil ve vrhu koulí. Dva různé sporty nešťastně spojené do jednoho, který ve finále odráží zkreslený obraz lezení a na lezce klade nereálná očekávání.

Ženy vs. Muži

Jako v každém sportu, i zde se nám podvědomě bije mužská a ženská část sportu. Lezení je v tomto ale unikátní tím, že maže rozdíly co nejvíc to jde. Pokud se člověk díval na obě kvalifikační kola, viděl mnohdy dva velice různé sety výkonů. V rychlostním lezení byli rozhodně zajímavější muži. Bylo méně pádů, časy byly rychlejší a figurovaly zde do jisté míry známější jména vystavená prekérním situacím.

Ženy naopak absolutně kralovaly boulderingu. Mnohem více jich vylezlo a mnohdy za kratší dobu (nemluvě o Garnbret, která zvládla každý boulder na první pokus). Celý tón této disciplíny byl o poznání vyváženější, jelikož mezi lezkyněmi hrály roli jednotlivé pokusy na zdolání vrcholu, ne zda problém zdolají.

Lezení na obtížnost bylo pak u obou do značné míry podobné. Favorité – Adam Ondra, Alex Megos i Janja Garnbret – zde nevyhráli a koruny se zmocnili mladé talenty, které přišly skoro odnikud. Pády byly všudypřítomné a značně zbytečné kvůli uklouznutím nebo prostě smůle.

Olympijská kvalifikace a překvapení mladých

Co šokovalo svět nebyly výkony Garnbret na boulderingové stěně, vzestup Schuberta skrz tabulku nebo zranění Bassy Mawema. Překvapením byli mladí lezci a lezkyně, kteří jakoby odnikud zaútočili na první příčky a kvalifikovali se do finále. Těmi jsou u mužů Colin Duffy a Alberto Ginés López a u žen Brooke Raboutou a Seo Chea-Hyun.

Právě tito čtyři prorazili skrz všechny předpovědi (i ty naše) o jejich výkonech a šancích a prodrali se do finále na olympijských hrách. Jejich místa jsou, na rozdíl od jiných, zasloužena a vykoupena úžasnými výkony ve všech třech disciplínách. Byť je nyní otázkou, jak velké šance mají na to vyhrát zlato (pokud vás zajímá naše předpověď pokračujte zde), rozhodně dosáhli něčeho, na co můžou být po zásluze pyšní a přestože by neměli usnout na vavřínech, možná malý měsíční dýchánek by byl na místě.

Climbing daily – kvalifikace žen