Kdo vyhraje olympijské lezecké zlato?

Jak nejspíše všichni čtenáři tohoto článku vědí, lezení bude letos prvně figurovat na Olympijských hrách. O medaile se utká celkem čtyřicet lezců a lezkyň z celkem devatenácti zemí světa. Pokud se nám podaří odfiltrovat možnost nepříjemného uklouznutí, existují předem vybraní favorité, od kterých se očekává medailové umístění. Po dlouhém prozkoumání, jsou jasně viditelní tři lezci a jedna lezkyně, kteří by mohli být odpovědí na otázku “Kdo vyhraje olympijské lezecké zlato?”.

Aomi Urban Sports Park - Tokio 2021

Jak probíhá hodnocení lezeckých disciplín

Lezení v Tokiu bude v notorickém „kombinovaném formátu“. Lezci se utkají postupně ve třech disciplínách, kterými jsou – lezení na obtíž, bouldering a rychlostní lezení. V těchto disciplínách dostanou body. Body korespondují s umístěním v kategorii, tedy za první místo je jeden bod, za druhé místo dva body a tak dále. Ve finále se body ze všech tří disciplín navzájem vynásobí. Lezec s nejnižším skóre pak zvítězí.

Lezení na obtížnost

Lezení na obtížnost je hodnoceno podle toho, jak vysoko se atlet dostane. Stěna, na které lezci budou závodit, je 15 metrů vysoká s 6 metrů dlouhým převisem. Body budou udíleny podle toho, k jakému chytu se lezec či lezkyně dostane. Za každý chyt je udělen jeden bod, atlet s největším počtem bodů vítězí.

Bouldering

Bouldering je disciplínou, která se hodnotí poněkud hůře. Lezcům jde o to, aby dokončili co nejvíce bouldrových problémů. Pokud se jim problém dokončit nepodaří, měli by cílit na to, aby se dostali alespoň k „zóně“ (chytu za který je udělena část celkových bodů). Atlet, který dokončí nejvíce problémů s nejmenším počtem pokusů vítězí.

Rychlostní lezení

Rychlostní lezení s jeho zahrnutím na OL se stalo nejkontroverznější disciplínou. Cílem je vylézt standardizovanou cestu za co nejrychlejší čas. Na rozdíl od předešlých dvou disciplín ale má lezení na rychlost jednu klíčovou odlišnost. Tou je to, že cesta, na které se leze, se nemění a umožňuje tak lezcům po celém světě vymýšlet ty nejefektivnější sekvence pohybů. Zde tedy není nutností být obtížnostním lezcem. Účastníkům stačí mít dostatečně svalově zapamatované pohyby a sílu na rychlý výstup.


Kdo vyhraje olympijské lezecké zlato?

Vítezství je neuvěřitelně vrtkavé, přesto si dokážeme vybavit jména největších sportovců kteří se zdají být favority. Začal bych s analýzou lezkyň kde, je zcela evidentní dominance jedné slovinské atletky. Odhad vítěze u mužů se zdá být více náročným. Ano, je zde možné analyzovat lezce kteří zcela dominují ve svých kategoriích, ale jak dopadne jejich finální umístění po započtení všech tři disciplín v kombinovaném systému se zdá být více nepředvídavé.

Ženy – Dominance Janjy Garnbret

Janja Garnbret je jméno které každý, kdo se alespoň trochu orientuje mezi lezci zná, nebo alespoň slyšel. Garnbret je slovinská lezecká hvězda, která poslední čtyři roky dominuje mezinárodní scéně a vyhrává všechna mistrovství a šampionáty, kterých se účastní. Právě proto je také jasnou a jedinou favoritkou na zlato a odpovědí na otázku “Kdo vyhraje olympijské lezecké zlato?”.

Nyní se můžete ptát „Jak je možné, že jí nikdo nekonkuruje?“. Odpověď na to je relativně jednoduchá. Konkuruje. Jejími hlavními rivalkami na olympijských hrách a kandidátky na stříbro a bronz jsou Shauna Coxsey z Velké británie, Akiyo Noguchi z Japonska a Jessica Pilz z Rakouska (ne nutně v tomto pořadí). Je nutné ale počítat s kombinovaným formátem Her, ve kterém se skóre násobí. Shauna Coxsey i Akiyo Noguchi jsou obě specialistky na bouldering. Jsou výborné v této disciplíně a umístí se mezi prvními pěti. To samé se ale nedá říct o druhých dvou disciplínách. Jessica Pilz je na druhou stranu dominantní lezkyní na obtížnost a obstojná boulderistka. Jen těžko se ale bude měřit s profesionálními boulderistkami jako jsou Coxey a Noguchi (nebo i Nonaka). V rychlosti se pak všechny tyto závodnice umístí pravděpodobně za specialistkami na rychlostní lezení jako je Alexandra Miroslaw a budou zabírat místa od 3. pozice dále.

Garnbret, na rozdíl od konkurentek, je několikanásobnou mistryní světa jak v boulderingu, tak i v lezení na obtíž. Může se velice dobře měřit se specialistkami z obou disciplín, ne-li je porazit (což se očekává, jelikož je poráží již řadu let). Je velice dobře možné, že Garnbret skončí na prvním místě jak v boulderingu i obtížnosti (popřípadě na prvním a druhém místě). To z ní dělá jasnou favoritku na zlato!

Janja Garnbret (Slov)
Shauna Coxsey (VB)
Jessica Pilz (Rak)

Muži – jistá zlatá trojice

Na rozdíl od žen, mužská scéna je o něco komplikovanější. O zlato se budou bít tři hlavní lezci. Těmi jsou Čech Adam Ondra, Japonec Tomoa Narasaki a rakouský lezec Jakob Schubert. Všichni tři jsou talentovanými lezci ve více disciplínách, a to je právě ten háček co dělá z boje o zlato tak napjatou situaci.

Adam Ondra

Adam je legendárním lezcem na obtížnost a výborným boulderistou. Je jedním z mála lezců, kteří jsou schopni staticky odlézt i ta nejtěžší dynama. Jeho „domovskou disciplínou“ je lezení na obtížnost, kde momentálně operuje z pozice světové jedničky. V boulderingu je druhý.

Tomoa Narasaki

Elitní boulderista a hlavní reprezentant japonského lezení. Tento lezec je mistr dynamických pohybů a „gymnastického“ stylu lezení. Tomoa je světová jednička v boulderingu a je schopen se o sebe postarat i v lezení na obtížnost a lezení na rychlost.

Jakob Schubert

Expert na lezení na obtíž a skvělý boulderista. Přestože Jakob není momentálně mezi prvními 3. v žádné disciplíně, je stále velkou kombinovanou hrozbou. Jeho schopnosti na dlouhých stěnách i technických problémech ho často staví na stupně vítězů. Spolu s roky zkušeností v závodění je opravdovým soupeřem.

Adam Ondra (CZ)
Tomoa Narasaki (JPN)
Jakob Schubert (RAK)

Předpověď mužské výhry

Je extrémně náročné předpovědět, kdo vyhraje zlato. Tomoa Narasaki se umístí nejspíše lépe v lezení na rychlost než Schubert a Ondra. Pro Adama Ondru rychlost pravděpodobně dopadne ze všeho nejhůře. Dále v lezení na obtíž by se nejspíše mohl umístit na prvním místě těsně následovaným Jakubem Schubertem, který se umístí na druhém místě. Bouldering bude pak mezi Ondrou a Narasakim.

Ondra vs Narasaki

Náš finální tip je takový, že Adam Ondra získá zlato, Jakob Schubert získá stříbro a Tomoa Narasaki získá bronz. Druhou variantou je prohození stříbrné a bronzové pozice. Proč silně věříme že výhru Adama Ondry? Posunutím termínu Olympijských her o rok získal více jak rok na posílení své nejslabší stránky, kterou je v jeho případě jistě rychlost. A jelikož je tato disciplína pouze o dostatečné síle a svalové paměti, věříme, že se v ní bude schopen obstojně umístit. Zejména pokud nebude chybovat a bude čerpat z chyb a pádů ostatních. V lezení na obtížnost je světovou jedničkou. Adam je jasným favoritem v této disciplíně a pouze on si jí může zkazit. V boulderingu bude boj o zóny. Bude tu záležet na tom, jaké problémy si pro lezce stavitelé připraví. Adam je mistr na statické a více „tradiční“ techniky. Je však schopen zvládnout i dynamické a ty více moderní až „parkurové“ techniky.

Důvod proč Narasakiho nestavíme na první místo, je jeho velká síla. Byť to zní poněkud paradoxně, jeho síla je i jeho slabinou. Na rozdíl od Ondry a Schuberta se Narasaki nebojí velkých skoků a dynamických posunů. Byť to je nespornou výhodou v boulderingu, v lezení na obtíž se mu to často vymstívá. Je velice možné, že se zde neumístí ani v první pětce, jelikož bude vystaven statickému a rozvážnému stylu ostřílených venkovních lezců jako jsou mimo favority například Alex Megos, Alberto Ginéz López, Sean McColl a nebo i jeho vlastní krajan Kai Harada. V boulderingu se sice očekává, že Naraski odejde s výhrou. Vše je však závislé na stylu boulder problému. Se zvyšující se kadencí tradičních technik na šampionátech, je zcela možné, že Tomoa bude vystaven problémům na kterých si není tak jistý. Může se tak tedy dost dobře stát, že ho o zlato připraví právě tento fakt.