Olympijská kvalifikace – muži – lead

Poslední lezecká disciplína v tomto kombinovaném formátu na Olympijských hrách je lezení na obtížnost, alias Lead. Zde jde o to, jak vysoko se lezec dostane, během svého pokusu. Při lezení je odjištěn lanem, které průběžně cvaká do kovových expresek, které ho v případě pádu zachytí. Stěna má patnáct metrů se zhruba šestimetrovým převisem.

Zde by měli zářit zejména tři evropští lezci, kterými jsou Alex Megos z Německa, Jakob Schubert z Rakouska a Adam Ondra z českého Brna. Právě od nich se čeká velmi vysoké umístění v této disciplíně.

Stěna a cesta

Stavitelé na Olympijských hrách vytvořili velice zajímavou kombinaci lišt a velkých chytů na tření. Neštítili se všech technik, od použití špičky či paty, až po dynamické skoky nebo statické přechody. První polovina cesty, byla náročná na stisky a boční tahy. Složena hlavně z velkých chytů a struktur, první polovina (byť byla svislá) byla hrobem pro bez mála polovinu lezců.

Druhá polovina cesty je v náklonu a v kombinaci malých chytů s nepříjemně napozicovanými nohami. Lišty spolu s převisem a narůstající vlhkostí mají tak tvoři pro lezce opravdu náročnou cestu, což reflektuje fakt, že valná většina lezců (vč. Ondry a Megose) nedolezli na vrchol. 

Lezci

Lead neboli lezení na obtížnost opravdu překvapilo. Favorité, které není třeba znovu jmenovat, se nedostali příliš daleko. Překvapila zejména mladá dvojice, která předváděla konstantě celý den výborné výkony. Není jimi nikdo jiný než Collin Duffy a Alberto Ginés López, kteří se s ostatními lezci příliš nemazali a krátce po svém dopadu z této dlouhé stěny již věděli, že postoupili do finále.

Mimo tyto dva lezce, je potřeba vyzdvihnout výkon jednoho lezce, který během dne vezl fanoušky na nekonečné vlně napětí a radosti. Je jím samozřejmě Jakob Schubert, který v lezení na obtížnost dorovnal Colina a díky rychlejšímu času si pro sebe urval první místo této disciplíny a kvalifikoval se do finále olympijských her ve velice nádherném stylu.

Kvalifikace do mužského finále

JménoRychlostBoulderingLeadCelkem
1.Mickael Mawem311133 b.
2.Tomoa Narasaki221456 b.
3.Colin Duffy65260 b.
4.Jakob Schubert127184 b.
5.Adam Ondra1834 216 b.
6.Alberto Ginés Lopéz7143294 b.
7.Bassa Mawem11820360 b.
8.Nathaniel Coleman10115 550 b.
postupová tabulka – bouldering

Klíčové poznatky z disciplíny – lead

Jaké jsou poučky z této poslední disciplíny ve sportovním lezení se ptáte? Nenechte se zmást mladými lezci tak, jako jsme se nechali zmást my, jelikož vám ještě můžou vytřít zrak. Zejména jsme ale viděli, jak si rychlostní specialisté vedou v kombinovaném formátu. Bassa Mawem, který je jeden z nejhorších na olympijských hrách ve dvou ze tří disciplín (s pozicemi 1., 18., a 20.) postoupil do finále na úkor jiných, všeobecně schopnějších a vyváženějších lezců, kteří by do finále patřili možná více, než on.