Olympijská kvalifikace – ženy – lead

Olympijské lezení na obtížnost přineslo spousty úžasných momentů ale i nepříjemných překvapení. Lezení na obtížnost je v kombinovaném formátu vždy poslední, třetí disciplínou.  Bohužel tak dochází k nedostatečnému odpočinku mezi závody a únava je na většině závodníků viditelná.

Lezkyně, v tomto kvalifikačním kole soupeřili o postup do finále na patnáctimetrové stěně s poblíž ně šestimetrovým převisem. Mezi favority patří Janja Garnbret která se umístila na prvním místě v boulderingu a její místo v rychlostním lezení nebylo nikterak tragické, přestože je její nejméně oblíbenou disciplínou. Mezi další favority jsme umístili Shawnu Coxsey která bohužel spadla v první polovině cesty.

Stěna a cesta

Vystavěná cesta byla jedna z těch nejoriginálnějších v této sezóně. Olympijští stavitelé cestu postavili spíše do několika boulderových problémů zakončených dobrými chyty, na kterých lezci mohli pohodlně odpočívat. Evidentní byly časté chyty v závěsu s kopy do dálky.

První část trasy se nesla v barvách červených a zelených chytů, přes několik málo pádů v této sekci nedocházelo k častým chybám. Problematickou se stal až přechod ze zelených chytů na bloky žluté. Tato sekce se stala téměř vražednou a pro většinu sportovkyň předznamenala konec dnešního snažení.

Druhá polovina trasy nebyla se nakonec nestala nijak často využívanou, jediné lezkyně, kterým se podařilo dostat za žlutou sekci byla místní Miho Nonaka, Jessica Pilz, Seo Chae-hyun.

miroslaw tokyo 2020

Lezci

Lezení na obtížnost podobě jako ve včerejší mužské kvalifikaci velice překvapilo. Vítězkou se stala Seo Chaehyun, korejská sportovkyně, která se neúčastní oficiálních IFSC závodů již od roku 2019. Její umístění na absolutním vrcholku je tedy jistým překvapením. Samotná favoritka lezení na obtížnost, Janja Garnbret se naopak neumístila ani v první trojici. Podobě jako tomu bylo u většiny jejich soupeřek, spadla na přechodu zelené a žluté sekce.

Na druhém místě se umístila Jessica Pilz s úžasným výkonem 33+. Třetí místo patří Miho Nonace která se se svými 30+ vyškrábala na pódium vítězů.

Kvalifikace do ženského finále

JménoRychlostBoulderingLeadCelkem
1.Janja Garnbret141456 b.
2.Seo Chaehyun175185 b.
3.Miho Nonaka48396 b.
4.Akiyo Naguchi936162 b.
5.Brooke Raboutou1228192 b.
6.Jessica Pilza1192198 b.
7.Aleksandra Miroslaw12019380 b.
8.Anouck Jaubert21315 390 b.
Kvalifikace do finále