Olympijské finále – muži – rychlostní lezení

Čtvrtek 5. srpna a olympijské finále ve sportovním lezení v kombinovaném formátu začalo, stejně jako kvalifikace, rychlostním lezením. Na rozdíl of kvalifikace se zde utkalo pouze osm kvalifikovaných, kteří se proti sobě postavili v boji o medailové posty. Bohužel, finále bylo bez Bassy Mawema, rychlostního specialisty který vyhrál kvalifikační kolo v rychlostním lezení a který si bohužel v poslední disciplíně natrhl biceps a bude muset podstoupit operaci. I bez něj bylo ale olympijské finále v rychlosti bylo velice napínavé.

Mnoho z nás, kteří jsou zvyklí na normální formát lezení, bylo zmateno formátem hodnocení rychlostního lezení. Šlo o standardního pavouka, ve kterém se lezci postavili proti sobě s tím, že rychlejší postupuje dále do semi-finále, kde jsou pouze čtyři lezci a pak následně do finále, kde se utkají dva nejlepší.

Rychlostní stěna v Aomi Urban Sport Park – Tokio

První kolo

V prvním kole se utkalo proti sobě pouze sedm z osmi lezců. Prvním byl Adam Ondra, který lezl sám a zajistil si tak postup dále. Druhou dvojicí byl Duffy proti Lópezovi v souboji teenagerů. Bohužel Duffy se sám předčasným startem vyřadil z boje a posunul se tak do druhé, nepostupující poloviny lezců. Narasaki se následně vystavil Schubertovi, a jak se dalo očekávat, Narasaki zvítězil (a ne protože Jakob uklouzl). Poslední dvojice byla nejnapínavější! Michael Mawem, lezec který na boulderu absolutně ohromil svět, byl proti americkému lezci Nathanielu Colemanovi. Oba lezci uklouzli a celou cestu byli velice blízko u sebe. Nakonec však zvítězil, po záskuze, Mickael Mawem.

Semi-finále

Do semi-finále postoupil Ondra, López, Mawem a Narasaki, což je velice překvapivá čtveřice. První byl Ondra, proti kterému stanul Ginés López, který vyhrál s časem pod sedm sekund ve velice hezkém stylu a posunul se tak do finále. Následně to samé předvedl Narasaki a zajistil tak pro sebe minimálně druhé místo a dva body.

Finále

Finále bylo Narasaki vs. López a velice vyhrocené. Mladý Španěl se dostal velice daleko a už na druhém místě ohromil svět. Čekalo se, že vyhraje Tomoa, který ale v polovině cesty velice nešťastně uklouzl a prakticky odevzdal výhru v této disciplíně Alberu Ginés Lópezovi.

Olympijské finále v rychlosti

JménoBody za rychlost
1.Alberto Ginés López1
2.Tomoa Narasaki2
3.Mickael Mawem3
4.Adam Ondra4
5.Colin Duffy5
6.Nathaniel Coleman6
7.Jakob Schubert7
8.Bassa MawemDNS
finále – rychlostní lezení

Klíčové poznatky z finále – rychlostní lezení

Jaké bylo olympijské finále v rychlosti se ptáte? Jednou větou – napínavé. Bez přítomnosti specialistů na disciplínu byla výhra nejasná a pro kohokoliv. A přesně tak to taky dopadlo. Několik pádů, vzdaný pokus Colemana a předčasný start Duffyho, to vše zkombinované do sebe vymrštilo Ondru na čtvrté místo. Hlavní poznatek ale je to, že i papírově rychlejší lezec jako Narasaki může prohrát, pokud udělá jednu maličkou chybu a o pár setin se zpozdí. Narasaki si tak velice ztížil boj o zlato a naopak z Lópeze se stala přímá hrozba.

Rychlostní Pavouk Tokio 2021