Olympijské finále – muži – lead

Posledním a rozhodujícím kolem je olympijské finále v obtížnosti. Toto kolo, nyní již definitivně rozhodlo o tom, kteří tři lezci si odvezli medaile a který z nich se zmocnil historicky první zlaté olympijské medaile ve sportovním lezení.

Osm mužů leze na patnácti metrové stěně s šesti metrovým převisem. Než začnou vycházet, jeden po druhém na své pokusy, mají podle zvyku lezci ve finále šest minut na to, aby si cestu prohlédli a zapamatovali si co největší počet pohybů a sekvencí, které je cestě potkají. Vyhrává ten, kdo se dostane na cestě nejdál.

Čtyři ze sedmi kvalifikovaných lezců jsou specialisté na tento styl lezení tudíž se od této disciplíny očekávalo opravdu hodně! Specialisty jsou Alberto Ginés López, Colin Duffy, Jakob Schubert a samozřejmě i náš český Adam Ondra, který na obtížnost velice sázel po méně než úžasném výkonu na boulderingu.

Stěna a cesta

Cesta je dlouhá a postupně se stává těžší a těžší. Začátek cesty byl relativně dynamický a „jednoduchý“ byť pro většinu nás smrtelníků je prakticky nemožný. Cílem začáteční části bylo unavit lezce co nejvíce předtím, než přejdou do prostředního segmentu, který míří na silové prvky ve snaze shodit slabé lezce. Poslední třetina je pak technicky nejnáročnější a s minimem síly i velice náročná fyzicky.

Spolu s tím je potřeba říct, že v Aomi Urban Sport Parku byla teplota těsně pod třiceti stupni celsia s vlhkostí kolem 80 %. Velice nepříjemné podmínky.

Lezci

Tomoa Narasaki

Tomoa Narasaki předvedl velice hezký výkon v olympijském finále v obtížnosti, když dosáhl na 33+ chyt a tím ukončil své snahy na medaile. Dynamické pohyby a první boulder segment cesty pro něho nebyl problém, dokud se nedostal k dolů mířenému dynamu, kde skoro spadl. Co ho ve finále shodilo byl nedostatek síly, jelikož je ve finále specialista na bouldering.

Mickael Mawem

Mickael Mawem následoval a jeho výkon na spodní části stěny byl vcelku hezký. Bohužel na 19 chytu začal chybovat a prodlužovat pobyt na chytech což vedlo k tomu, že spadl velice brzy, a to na 23+ chytu, který se mu vysmekl.

Nathaniel Coleman

Třetí na stěnu šel Nathaniel Coleman, který stejně jako předešlí dva lezci není specialista na lezení na obtížnost. Coleman překonal Mawema, který spadl na konci „lehké části“, ale fyzická část byla podle očekávání ta, která ho srazila. Jelikož ale Coleman není člověk který se vzává lehce, vynaložil všechny své síly k tomu aby o jeden chyt překonal Narasakiho se svým výkonem 34+.

Adam Ondra

Adam Ondra, ten který musel vyhrát aby dosáhl na zlato šel další na stěnu. Bylo vidět na jeho výkonu, že tloušťka lana mu dělá „mírné problémy“ ve cvakání expresek. Ondra předvedl mistrnou schopnost odpočívat na stěně před přechodem do fyzicky náročné části, kterou kdyby boulderingoví specialisté měli, dostali by se pravděpodobně dále. Ondra spadl velice malý kousek pod topem na 42+ chytu.

Alberto Ginés López

Alberto Ginés López následoval a nedal na sebe dlouho čekat. López se rychle dostal před skóre Mawema a vydal se do fyzicky náročné lištové části v polovině cesty. Jeho zkušenost na dlouhé cestě ho rozhodně nezklamala a dorovnal i překonal Colemana ale bohužel pro něho spadl pod Adamem Ondrou na chytu 38+.

Colin Duffy

Předposlední lezec byl Colin Duffy, který stejně jak všichni ostatní šel po zlatu. Tento sedmnáctiletý lezec byl druhý ve kvalifikaci a absolutně šokoval právě v této disciplíně. Colin přelezl s lehkostí Mawema (jako ostatní) a dostal se do lištové části cesty. Zde lehce chyboval v cvakání lana a přišel o trochu síly, nespadl však a pokračoval dále směrem Colemanovo skóre. Duffy, v životním výkonu ale spadl pouze dva chyty pod Adamem Ondrou.

Jakob Schubert

Poslední a do velké míry rozhodující lezec z izolační zóny byl Jakob Schubert. Jeho výkon jakožto specialisty v disciplíně byl ten, který čerpal z největšího nadšení a očekávání v malém publiku i u komentátorů. I Schubert nalezl místo na odpočinek čímž pouze ilustroval to jak výborným výkonnostním lezcem tento Rakušan je. Schubert předvedl, že je jedním z nejlepších a jako jediný topoval!

Výsledek finále Her v Tokiu 2021

JménoRychlostBoulderingLeadCelkem
1.Alberto Ginez López 17428 b.
2.Nathaniel Coleman61530 b.
3.Jakob Schubert 75135 b.
4.Tomoa Narasaki 23636 b.
5.Mikael Mawem 327 42 b.
6.Adam Ondra 46248 b.
7.Colin Duffy54360 b.
8.Bassa Mawem – b.
postupová tabulka – bouldering