Olympijské finále – ženy – lead

Olympijské finále žen v lezení zakončilo lezení na obtížnost, kterému dominantně kralují Pilz, Garnbret a Seo Chae-Hyun. Lezlo se na patnáct metrů dlouhé stěně, která byla v náklonu (30 stupňů nejvíc) a složena z mnoha různých chytů, využívajících všechny dostupné techniky. Lezkyně měly šest minut na to, si cestu prohlédnout než se do ní pustily.

Stěna a cesta

Stěna je patnáct metrů dlouhá s zhruba šesti metrovým prudkým náklonem. Stavitelé rozdělily cestu, stejně jako u mužů, do tři částí, každé cílící na jiný aspekt lezení. První byla jednoduchá část ze žlutých chytů, která měla lezkyně připravit o fyzickou sílu. Druhý část, byla technická boulderingový část, kde se pojila zrádnost pohybů s fyzickým vyčerpáním. Poslední kus, pod vrcholkem, byl čistě fyzický, mířící na úplné silové doražení soutěžících.

Miho Nonaka na prvním kusu cesty

Lezkyně

Aleksandra Miroslaw

Aleksandra Miroslaw pouze potvrdila, že rychlostní specialisté nejsou lezci svým výkonem ničeho na boulderingu a pádu z 9. chytu na lezecké obtížnostní stěně.

Anouck Jaubert

Anouck Jaubert následně potvrdila domnění o rychlostních lezkyních na obtížnostní stěně, když se dostala na třináctý chyt a následně spadla.

Brooke Raboutou

Brooke Raboutou byla třetí lezkyní, která se pustila do obtížnostní cesty a velice rychle překonala obě rychlostní specialistky a pustila se do náročné části cesty. S přehledem se dostala mezi dynamické chyty, a zvládla riskantní dynamické pohyby. Bohužel, vysoká vlhkost se projevila a poslední chyt před zelenou sekcí se jí vysmekl a tak ukončil její pokus na chytu 20+.

Akiyo Noguchi

Akiyo Noguchi vyrazila do svého posledního profesionálního výkonu velice sebevědomě. Noguchi také rychle překonala obě rychlostní specialistky a pokročila mezi dynamické pohyby. Podařilo se jí odpočinout a zbavit se vlhkých rukou a přejít do zelené, boulderingové části stěni, která cílí na fyzicky vyčerpaná těla. Její pokus a také kariéru této legendární lezkyně ukončil 29+ chyt, kde již lezkyni došla síla.

Janja Garnbret

Janja Garnbret nastoupila na pódium za zvuku povědomé melodie známé od Dartha Vadera, což pouze eskalovalo její legendární očekávání. Garnbret správně přečetla cestu a využívala všechna místa na odpočinek, díky kterým překonala rychle Brooke Raboutou. S opětovným odpočinkem před boulderovou sekcí zaútočila na Noguchi, kterou bez očividných problémů sesadila z pozice první v této disciplíně. Garnbret v životním výkonu za potlesku u každého pohybu na konci spadla těsně před koncem, na chytu 37+.

Miho Nonaka

Miho Nonaka byla jediná, která mohla nahradit Janju Ganbret na místě zlaté olympioničky. První sekci zvládla s přehledem a přešla do fyzicky náročné části cesty. Zlom Mezi boulderingovou a fyzickou byl však ten, který se jí stal osudným a shodil jí těsně na chytu 27+.

Jessica Pilz

Jessica Pilz byla předposlední lezkyní z izolace a asi ta s největší šancí na poražení Garnbret na obtížnostní stěně. Velice rychle překonala Raboutou, Miroslaw i Jaubert a využila určených odpočinkových míst. Bylo vidět, že je to lezkyně dominující v obtížnosti. Bez problému porazila Nonaku a útočila na Noguchi uvnitř boulderingové sekce. Užila si další odpočinek pouze sedm chytů pod Garnbret, ve snaze získat pro sebe stříbrnou medaili. Odpočinek však nestačil na překonání Garnbret a dosáhla na chyt 34+, čímž pouze těsně nepřekonala slovinskou lezkyni.

Seo Chae-Hyun

Poslední lezkyní byla korejská Seo Chae-Hyun, která vyšla s cílem zmocnit se bronzu, jelikož v moment jejícho startu bylo již jasné, že zlato jde Garnbret a Stříbro japonce Miho Nonaka. Seo je však specialistkou na obtížnost, což také kladlo obrovský tlak na její výkon, jelikož musela překonat Garnbret aby se zmocnila medaile. V krásném výkonu se dostala až k Akiyo Noguchi, kterou sesadila a užila si odpočinek. S překonáním všech sil dorovnala Jessicu Pilz, ale nebyla schopna překonal Garnbret a spadla na chytu 35+.

Olympijské finále ženského sportovního lezení

JménoRychlostBoulderingLeadCelkem
1.Janja Garnbret5115 b.
2.Miho Nonaka 33545 b.
3.Akiyo Naguchi44464 b.
4.Aleksandra Miroslaw18864 b.
5.Brooke Raboutou72684 b.
6.Anouck Jaubert 26784 b.
7.Jessica Pilz65390 b.
8.Seo Chae-Hyun872112 b.
Finále Olympijských her
Kombinované skóre a vítězné skóre Janji Garnbret

Olympijské finále žen v lezení – ponaučení

Ponaučení je pouze jediné. Kombinovaný formát není funkčním formátem pro sportovní lezení. Přesto však si můžeme odnést o něco víc z tohoto olympijského finále žen. Vědomí, že i ty, které nejsou expertkami v disciplíně se mohou nádherně umístit ve výkonu svého života a odvést si tak zasloužené medaile. Zlatou pro Garnbret, stříbro pro Miho Nonaka a bronz pro Akiyo Noguchi.