Olympijské finále – ženy – rychlostní lezení

V pátek, 6. srpna se konalo ženské finále v rychlostním lezení ženy v kombinovaném formátu, které začalo rychlostním lezením v Aomi Urban Sport Parku v Tokiu. Narozdíl od mužů, kteří neměli rychlostního specialist ve finale, jsou však mezi ženami hned dvě rychlostní specialistky – Anouck Jaubert a Aleksandra Miroslaw. Mimo ně nastoupilo samozřejmě ještě šest lezkyň, kde vyvstala zejména Noguchi (ukončující kariéru po Hrách) a Miho Nonaka, která se umístila na třetím místě s nejlepším časem 7.99!

První kolo

V prvním kole utkala osmička kvalifikovaných žen ve vyřazovacím formátu. Finále bylo odstartováno Aleksandrou Miroslaw a Seo Chae-Hyun a dopadlo tak, jak jsme všichni očekávali, a to výhrou Miroslaw. Stejně dopadla také druhá rychlostní specialistka Jaubert, která s přehledem porazila Garnbret. Velice dobře také dopadly obě japonské atletky, které postoupily do semi-finále v rychlosti. Nonaka se utkala s Raboutou, která byť spadla, by stejně prohrála proti japonské reprezentantce, která si již v polovině cesty nahnala velmi velký náskok. Akiyo Noguchi pak porazila Jessicu Pilz ve velice blízkém závodě, kde obě ženy skončily pouhé setiny od sebe.

Semi-finále

Zde se utkala nejprve Miroslaw s Noguchi v závodě, který skončil tak se čekalo, s výhrou polky. Přesto je Noguchi nevzdala a snažila se až do konce. Druhými byla Jaubert proti Nonace, ve velice blízkém výkonu s rozdílem pouze dvou desetin sekundy, což vzhledem k tomu, že Nonaka není rychlostní specialista je velice obdivuhodné!

Finále

Do finále tak pokročily obě rychlostní specialistky Miroslaw a Jaubert. Obě lezkyně zde musely vyhrát, aby měly šanci na medaili a k tomu si připsali první (pomyslnou) rychlostní výhru na olympijských hrách. Ženské finále v rychlostním lezení stálo za to, jelikož jsme prvně viděli dva rychlostní specialisty proti sobě ve finále Her. Miroslaw byla favoritkou a to zaslouženě! Svým výkonem nejen překonala Jaubert, ale také srazila Kapliinu z pozice světové jedničky a stanovila nový světový rekord – 6.84 sekund.

Ženské finále v rychlostním lezení

JménoBody za rychlost
1.Aleksandra Miroslaw1 b.
2.Anouck Jaubert2 b.
3.Miho Nonaka3 b.
4.Akiyo Noguchi4 b.
5.Janja Garnbret5 b.
6.Jessica Pilz6 b.
7.Brooke Raboutou7 b.
8.Seo Chae-Hyun8 b.
finální skóre – rychlostní lezení
Aleksandra Miroslaw a Anouck Jaubert ve finále rychlostního lezení

Ženské finále v rychlostním lezení – klíčové poznatky

Jaká je poučka? Nepodceňovat rychlostní specialistky v jejich disciplíně, ale také to, že i správně připravená lezkyně z jiné disciplíny je schopná zalézt výborné časy a ohromit diváky (i sama sebe). Rychlostní lezení posunulo Miho Nonaka na třetí pozici a jelikož je boulderingu její domácím hřištěm, bude rozhodně nebezpečnou pro favoritku.

Tabulka postupu rychlostního lezení žen