Olympijská kvalifikace – muži – rychlostní lezení

První disciplína je rychlostní lezení, kontroverze, ale nejlehčí na sledování pro ty, kteří nejsou aktivními lezci. Zde je několik lezců, kteří jsou rychlostními specialisty, a tak na nich leží tíha očekávání. Těmi jsou Bassa Mawem, Ludovico Fossali nebo třeba „ne-specialista“ ale přesto výborný rychlostní lezec Rishat Khaibullin. První disciplína olympijského sportovního lezení v kombinovaném formátu začala dnes v 10:00.

Rychlostní lezení se leze ve dvou kolech a po dvojicích. Dvojice si prohodí stěny po svém prvním pokusu. Je zde velice dobře vidět, který lezec je rychlostní specialista a který není.

První kolo

První kolo bylo ve znamení pádů, chyb a prvních olympijských rekordů v disciplíně. Hned v první dvojici, kde se proti sobě utkali Chon Jongwong a Christopher Cosser, byl první pád a první zmařený pokud. Jongwong kvůli minutí chytu spadl a vynuloval si tak jeden ze dvou pokusů. Mimo něj, další nepříjemné zaškobrtnutí potkalo dvojici Rubstov – Fossali, kde oba lezci uklouzli a ztratili drahé vteřiny.

Druhé kolo

Ve druhém kole se lezci snažili vylepšit si časy a pojistit si své místo ve finální osmičce a posunout se tak do finále. I druhé kolo se však neobešlo bez pádů a chyb. Podklouznutí McColla, Fossaliho, Khaibullina nebo pád Harady byly asi největší chyby. I přesto zde byly však velice úžasné výkony a překvapivé časy. Zejména překvapivý byl nováček Collin Duffy, který svým časem 6.23 sekund překvapil svět. Poslední dvojice, Ondra a Narasaki byla pak bez japonského lezce, který šetřil síly na bouldering. Adam Však uklouzl a svůj čas nezlepšil.

Kvalifikace mužské rychlosti

JménoLinie ALinie B
1.Bassa Mawem5.455.67
2.Tomoa NarasakiDNS5.94
3.Mickael Mawem5.957.75
4.Rishat Khaibullin6.906.19
5.Chon Jongwon6.21PÁD
6.Colin Duffy6.236.85
7.Alberto Ginés López6.486.32
8.Michael Piccolruaz6.336.46
postupová tabulka – rychlostní lezení

Klíčové poznatky z disciplíny – rychlostní lezení

Postupující osmička lezců je jasná. Adam Ondra splnil svůj cíl nebýt poslední a umístil se na 18. místě. Důležité pro další dění v kombinovaném formátu je postup Narasakiho a Khaibullina do finále, a naopak nepostup Ludovica Fossaliho. Ten se tím připravil o šance na medaili na Hrách, jelikož jako rychlostní specialista nemá mnoho nadějí na úspěch v dalších disciplínách.

Spolu s tím je stanoven první olympijský rekord v rychlostním lezení, který drží Bassa Mawem s jeho časem 5.45 sekund.